Uluslararası sürücü belgesi

Uluslararası sürücü belgesi; vatandaşı olunan ülke haricinde, yurtdışında araç kullanmaya izin veren resmi belgedir. Türkiye’deki vatandaşlar yurtdışına çıktığında aktif araç kullanabilmek için beynelmilel (uluslararası) sürücü belgesi almalıdır. Uluslararası sürücü belgesi (IDP) ilk kez 19 Eylül 1949 yılında Cenevre’de “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” kapsamında düzenlenen, kişilerin yaşamını sürdürdüğü, vatandaşı oldukları ülke dışında problemsiz araç kullanmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıkmış belgedir.Belgenin Türkiye’deki düzenlenme yetkisi ise 18.10.1983 tarihli ve 18195 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan; 2918 sayılı Trafik Kanunu 38. Maddesi ve bu maddeye istinaden çıkarılan 18.07.1997 tarihli 23053 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 80. Maddesine göre Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna verilmiştir. Bu belge 1 yıl süre ile sınırlandırılmış olup, yaklaşık 200 ülkenin taraf olmasıyla uluslararası antlaşma ile standartlaştırılmıştır. Türkiye’de ehliyet sahibi olan herkes bu belgeyi almak için başvuru yapabiliyor.


Uluslararası Sürücü Belgesi için Gerekli Belgeler
*Sürücü belgesinin aslı,
*T.C. Kimlik numarası,
*2 adet vesikalık fotoğraf
Not: Ehliyetinde kimlik numarası yazmayan kişilerin, nüfuz cüzdanı aslı ya da fotokopisini ibraz etmeleri gerekiyor.
Yabancı uyruklu vatandaşların hazırlaması gereken belgeler ise şöyle;
*Sürücü belgesinin aslı
*2 adet vesikalık fotoğraf
*Sürücü belgesinin diplomatik temsilcilik (konsolos ya da büyükelçi) tarafından onaylı tercümesi


Uluslararası sürücü belgesi, düzenlenilen ülkede geçerlilik göstermiyor. Belge, uluslararası anlaşmaya taraf olan 200’e yakın ülkede geçerlidir. Kişinin turist olarak ülkede bulunması ve kalıcı ikametinin bulunmaması tek şart olarak geçiyor. Belge düzenlendiği andan itibaren sadece 1 (bir) yıl geçerlidir. Uluslararası sürücü belgesi almak isteyen sürücülerin sahip olduğu ve ibraz edeceği mevcut ehliyetin de en az bir yıllık olması isteniyor.


Uluslararası Sürücü Belgesi Harç Ücretleri
Uluslararası sürücü belgesi harç ücretleri her yıl güncelleniyor. Mevzuata göre belge yenilemesinde eski belgeyi iade edenlere harç indirimleri uygulanabiliyor. 2019 Harç ücretleri şöyledir;
İlk kez: Ehliyet 238,48 ₺, harç ücreti: 408 ₺, KDV 42,92 ₺ toplamda ise; 690 ₺
Yenileme: Ehliyet 238,48 ₺, harç ücreti 102,15 ₺, KDV 42,92 ₺ toplamda ise; 383,55 ₺ şeklindedir.

Etiketler

Ehliyet almak için doğru yerdesiniz.

Hemen bilgilerinizi bırakın, en uygun fiyatlarla hayalinizdeki ehliyete kavuşun.