Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler

Sürücü adaylarında bekleyen 2 sınav bulunuyor, bunlar; yazılı sınavı ve direksiyon sınavıdır. Yazılı sınavdan 70 ve üzeri puan alan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Direksiyon sınavı; 5 dakika araç tanıma 30 dakika ise araç sürme şeklinde iki bölümden oluşup toplam 35 dakika süren bir sınavdır. Komisyon görevlileri öncelikle aday sürücünün aracı ne kadar tanıdığını görmek için motor, bagaj ve aracın ön bölümündeki gösterge paneline dair sorular sorar. 5 yanlış cevap veren adayların sınavı bu aşamada başarısız kabul ediliyor. Adayların motor, bagaj ve paneldeki göstergelerin ne işe yarar olduğunu sınav öncesinde videoya kaydetmesi sınav öncesinde tekrar yapmada etkili bir yöntem olarak öneriliyor.


2019 direksiyon sınavı için dikkat edilmesi gerekenler daha kapsamlı olarak şöyledir;
*Adayların araca biner binmez yapacağı temel şeyler; koltuğu kendine göre ayarlamak, aynaları düzenlemek ve emniyet kemerini takmak olmalıdır.
*Araç boş viteste değilse adayın debriyaja basarak vitesi boşa alması, boşta ise yine debriyaja basarak kalkış vitesine getirmesi gerekiyor.
*Aracı hareket ettirmeden hemen önce yol boş olsa bile çıkış sinyali verilmeli, yol kontrol edilmeli ve öyle çıkılmalıdır.
*Sınav esnasında aday solama yapacaksa ya da bu yönde bir talep varsa sinyaller ve dikiz ayna kontrolü asla unutulmamalıdır.


Direksiyon sınavında direksiyon hâkimiyeti nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli? İşte öneriler;
*Komisyon görevlileri adayın uygulamadaki başarısını ölçerken direksiyon hâkimiyetine özellikle dikkat eder. *Direksiyonu tutma konusunda özgüvensiz olmak kötü izlenim bırakır.
*Direksiyon daima 9:15 şeklinde tutulmalıdır.
*Direksiyon daima çift elle tutulmalı; vites haricinde tek ele geçilmemelidir. Aday tecrübeli dahi olsa direksiyonu dikkatli tutmalıdır.


Direksiyon sınavında rampada ani fren ve kalkış yapmak sınavın korkulan anıdır. Rampada kalkarken dikkat edilecekler şöyle;
Sınav esnasında ani fren bölümü vardır. Ani fren yapılacak noktaya gelindiğinde mutlaka sinyal verilmeli ve komisyon üyesinin buradaki yönlendirmeleri dikkate alınmalıdır. Ani frenin komisyon üyesinin talimatıyla yapılacağı unutulmamalıdır.
Rampada kalkış yaparken ise yarım debriyaj kuralı unutulmamalıdır. Sağ ayak frendeyken sol ayak debriyajda olalı ve debriyajdan yavaşça çekilmelidir. Motorun sesindeki minik değişimle birlikte araç titrer ve ilerler. Bu detaya dikkat edilmeli ve ayak frenden çekilerek gaza basılmalı eş zamanlı olarak ise debriyaj bırakılmalıdır. Böylelikle rampada kalkış yaparken korkulan şey olmaz, araç istop etmez.


Direksiyon sınavında aracı park ederken nelere dikkat edilmeli? İşte tüyolar;
*2 duba arasına park ederken 2 hamle hakkı tanınır. 2 hamlede park edemeyen adayın sınavı başarısız kabul edilir.
*Park yaparken dubalara, kaldırıma çarpılmamalıdır.
*Aracın kaldırıma paralel olması ve araç ile kaldırım arasında 50 santim olması istenir.
*Direksiyon sınavında geri geri gitme esnasında dikkat edilecekler;
*Adayın 25 metre boyunca şeridin dışına çıkmadan ya da kaldırıma çarpmadan geri geri gitmesi gereklidir. Burada aday geri geri gitme alanına girmeden önce mutlaka sinyal vermelidir.
*Aynalar şeride göre ayarlanmalı, direksiyon hâkimiyetine dikkat edilmeli ve sağ – sol yapılmamalıdır.
*Direksiyon sınavının bitişine yaklaşırken dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle;
*Sınav bitmeye yakın adayın aracı ilk noktaya getirmesi beklenir. Park yapmadan önce şerit değiştirirken ve park alanına girilirken mutlaka ama mutlaka sinyal vermesi beklenir.
*Aracı durduran aday el frenini çekmelidir.
*Direksiyon sınavı aslında rahat olunması halinde çok zorlayıcı olmayan, basit bir sınavdan oluşuyor. Adayın kendini rahat hissetmesi, stresten arınması ve kendine güvenmesi yeterlidir.

Sınavda dikkat edilecek en önemli şey sinyaller! Şerit değiştirirken, park ederken, çıkış yaparken adayın sinyalini unutmaması önemlidir.

Etiketler

Ehliyet almak için doğru yerdesiniz.

Hemen bilgilerinizi bırakın, en uygun fiyatlarla hayalinizdeki ehliyete kavuşun.