2019 yılı trafik cezaları

2019 yılına adım attığımız andan itibaren otomobil sürücüleri için konulmuş olan trafik cezaları güncellendi. 2019 trafik cezaları, TBMM Genel Kurul tarafından kabul edildikten sonra 1 Ocak 2019 ile yürürlüğe girdi. Yapılan güncellemeler neticesinde trafik cezalarının ücretlerinde artış yaşandı. Zamlı trafik cezalarında en düşük trafik cezası 108 lira ile trafik işareti ve işaretçilerine uymayan sürücülere kesilecek. Diğer cezalar ise şöyle;
Kırmızı ışıkta geçen sürücülere kesilecek ceza miktarı 235 liraya çıkarıldı. Son ihlal ile birlikte yıl içerisinde 3 kez kırmızı ışık ihlali yapan kişilerin 30 gün, ikinci ez 3 kez ihlal edenlerin 45 gün, üçüncü ve daha fazla ihlal yapanların ise 60 gün süre ile ehliyetlerine el konulması kararlaştırılmıştır.
Otomobil kullanırken cep telefonu ile konuşanlara verilen trafik cezası 108 liradan 235 liraya çıkarılmıştır.
Egzoz konusunda aşırılığa kaçan sürücülere 1.002 TL ceza kesilmesi kararlaştırılmıştır.
Trafikte yaya üstünlüğüne özen göstermeyen ve yayalara geçiş hakkı tanımayan sürücülere verilecek ceza 235 liradan 488 liraya çıkarılmıştır.
Trafikte diğer sürücüleri ve yayaları tehlikeye atan, gürültü kirliliğine neden olan spin ve drift (makas) hareketlerini yapan sürücülere ise 5 bin 10 TL para cezası ve 60 gün men cezası kararı verilmiştir.
Muayenesiz araç kullanma cezası 108 liradan 235 liraya çıkartılmıştır.
Mevzuatta belirlenen araçlar haricinde çakar, siren ve benzeri cihazları kullanan araç sahiplerine 1.002 TL idari para cezası yazılmasına karar verilmiştir.
Hurdaya çıkan araçla trafiğe çıkma cezası 2.498 liraya çıkartılmıştır.
Uyuşturucu madde kullanan sürücülere verilecek ceza 6.395 TL olarak belirlenmiştir.
2019 trafik cezaları komple zamlanmıştır. İdari para cezasını zamanında yatıranlar daha cüzi rakamlar ödeme şansı elde ediyor.


Trafik Cezalarını Sorgulama ve Ödeme
Trafik ceza sorgulama ve trafik cezasını ödeme işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor. E-Devlet uygulamasından ya da turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak Emniyet Genel Müdürlüğü menüsünde bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sayfasından sorgulama yapabilirsiniz. 2019 trafik cezaları ödeme yöntemleri arasında bankalar ve PTT seçeneği haricinde online ödeme şansı var. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sayfası olan www.gib.gov.tr adresinden trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Bankadan ödemek isteyenler ise; Ziraat, TEB, İş, HSBC, Yapı Kredi, Akbank, Halk Bank, Vakıfbank, Garanti, Finans Katılım gibi anlaşmalı bankalardan ödeme yapabilir.

Etiketler

Ehliyet almak için doğru yerdesiniz.

Hemen bilgilerinizi bırakın, en uygun fiyatlarla hayalinizdeki ehliyete kavuşun.